Pitääkö huolestua jos mikään muu ei kiinnosta kuin pyöräily? Näin voisi kysyä, jos katsoo toukokuun treenitilastojani, joissa ylivoimaisena ykkösenä paistatteli pyöräily. Alkukuukauden pyörä oli huollossa ja odottelemassa uusia maantiekiekkoja, joten pyöräilemään pääsin puolen kuukauden verran. Siksi en ihan päässyt kuukausittaiseen kilometritavoitteeseen, vaan kuukauden pyöräkilometrisaldo jäi 370 kilometriin. Määrä on kuitenkin ihan hyvä, koska minulla ei tule työmatkapyöräilyä tai muitakaan siirtymisiä pyörällä tehtyä tällä hetkellä, vaan kaikki kilometrit tulee treenilenkeistä. Ehkä kesäkuussa päästään yli 500 km! Olen jo aiemmin avautunut siitä, miten vaikeaa treenaamisen ja kokoaikatyön sovittaminen välillä on ja tuntuu että taas on töissä sellainen kausi, että päivien lyhentäminen on haastavaa ja näin treenausaika on aika rajallinen. Kuka muu on huomannut, että maailman pitää aina valmistua juhannukseksi ja jouluksi?
Pyöräilyssä on parasta ystävien kanssa tehdyt lenkit, joissa ihaillaan maisemia, vaihdetaan kuulumisia ja hehkutetaan kuinka kivaa se pyöräily oikein onkaan. Tälläisiä lenkkejä mahtui useampikin toukokuulle, joista pisimpänä Suvin kanssa tehty 50 km lenkki Nurmijärveltä Hyvinkäälle ja takaisin. Aloitimme Suvin kanssa samaan aikaan TriathlonSuomen aloittelijoissa ja Suvi treenaa tällä hetkellä puolimatkan triathlonkisoihin tälle kesälle. Niin ylpeä hänestä ja toivottavasti pääsen joihinkin kisoihin Suvia kannustamaan! 🤩

Toukokuun aikana ajanhallinnallisista syistä muut lajit jäi aika minimiin. Kerran tai kaksi taisin hölkötellä jonkun lenkin. Koiran kanssa tietysti kävelin joka päivä jonkin mittaisen lenkin. Myös hevosen selässä kävin viikottain. Uimassakin tuli käytyä muutama kerta vähän muistelemassa miltäs se vesi oikein tuntuukaan ennen avovesikauden alkua. Juoksu on kyllä sellaista pakkopullaa, etten oikein tiedä miten saisin itseni siihen motivoitua. Mielummin istuisin muurahaispesässä kun lähtisin juoksulenkille ja sen takia niitä lenkkejä aika vähän onkin.. Onko olemassa Swim-Bike -lajeja? Kaverin puolesta kyselen. 😅


Toukokuussa tuli maantierenkaiden lisäksi tehtyä myös muita hankintoja. Ostin torista kaksi kertaa käytetyn Sailfishin märkäpuvun. Onneksi löytyi käytettynä, koska uutena noihin märkäpukuihin saa uppoamaan useamman satasen. Kokokin mätsäsi, tosin yhtään testiuintia ei ole vielä takana, mutta puvun sain juuri ja juuri päälleni (kuulemma pitääkin olla kuin makkarankuori 😄). Ensi viikolla pääsen testaamaan avovedessä puvun toimivuutta. Lisäksi pääsin harjoittelemaan sisärenkaan vaihtoa, kun ensimmäinen rengasrikko sattui (onneksi lähellä kotipihaa). Samalla piti tehdä aika paljon hankintoja, jotta renkaanvaihto onnistuu myös tien päällä. Vannerautoja, paikkaussetti, extra sisäkumeja ja varmaan tärkeimpänä automaattinen minipumppu. Minun käsivoimilla ei kovin korkeita bareja maantierenkaisiin saada, joten automaattinen pumppu on kyllä ehdoton! Pumppu on vielä niin pieni, että se mahtuu satulalaukkuuni. Pumppuun asetetaan barit, jotka renkaaseen haluaa ja pumppu tekee lopun itsestään. Erittäin kätevä vempele tien päällä! Lisäksi sain vihdoinkin oikean mittaiset ruuvit klosseihini ja sain ne kiinni huhtikuussa hankittuihin gravelkenkiini. Ensimmäiset lenkit ulkona kengät kiinni polkimissa oli kyllä vähän kuumottavat. Mutta todella nopeasti niihin tottui! Nyt tuntuu hassulta että jännitin lukkopolkimia näinkin pitkään. Nyt en osaisi enää edes lähteä ilman niitä lenkille.


Aurinkoisia kesälenkkejä kaikille!